5 rád ako rozpoznať pravý med
Spôsobov ako rozpoznať pravý med je viacero, ale dovolím si povedať, že žiaden nie je stopercentne spoľahlivý. Stopercentnú istotu by sme mali až po laboratórnej analýze.
1. Pravý med časom skryštalizuje
Ak sa med, ktorý ste si kúpili časom „neskryštalizoval“, môže byť sfalšovaný, pretože čistý med kryštalizuje v priebehu času alebo pri uchovávaní v chladničke. Dokonca aj čistý agátový med po roku či dvoch skryštalizuje.
2. Čítajte etikety na mede
Spotrebiteľom odporúčam čítať etikety na medoch. Ak je tam uvedené „zmes medov z EÚ a mimo EÚ“, takýto med neodporúčam kupovať. Niekedy je na etikete uvedené, že med obsahuje tzv. komerčnú glukózu alebo kukuričný sirup. Tomuto medu sa radšej vyhnite, aj keď cena často môže byť veľmi lákavá.
3. Pridajte jód do medu
Dobrým indikátorom pravosti medu je aj pridanie pár kvapiek jódu do pohára s vodou a pridajte trochu medu. Ak med zmodrie, je s najväčšou pravdepodobnosťou falošný.
4. Test s lyžicou a vodou
Skúste položiť lyžicu s medom do pohára s vodou. Ak sa med sa veľmi rýchlo rozpustí, taktiež môže ísť o falošný med. Pravý včelí med vydrží v tekutom stave dlhší čas.
5. Rodinny včelár
Mojou poslednou radou je, aby ste si našli svojho včelára, ktorému dôveruje. Neuškodí, ak si so včelárom dohodnete obhliadku jeho priestorov, aby ste videli, či je dodržaná hygiena a či má vlastné včelstvá, alebo je to len priekupník medu.
Okrem rady mám na záver aj jednu prosbu. Keďže včelia pastva je často monokultúrna, chcel by som požiadať každého, kto má možnosť vysadiť včelomilné rastliny alebo stromy, aby tak urobil. Aby včielky neboli závislé hlavne na znáške z repkových a slnečnicových polí, potom aj med bude chutnejší a ešte zdravší.
Autor článku: Milan Kozický
Pri akejkoľvek reprodukcií tohto textu prosím použite link tohto článku alebo požiadajte autora článku o súhlas s reprodukciou.