Detoxikačná medová masáž, áno či nie?
Detoxikačná medová masáž je veľmi stará a osvedčená liečiteľská metóda. Prakticky vo všetkých kultúrach sa našli dôkazy o tom, že bol med využívaný nielen ako zdroj potravy, ale aj ako liek na liečenie.
Medovú masáž využívala Keopatra, Gréci i Rimania. Zároveň možno tiež dokázať, že med bol, vďaka svojej liečivej sile, určitým symbolom, ktorý sa používal pri náboženských, či magických obradoch. Teda aj myšlienka liečenia medom pri masáži nebola ďaleko.
Medová masáž predstavuje vynikajúci a veľmi pohodlný spôsob detoxikácie organizmu. Odstraňuje toxicitu z liekov, potravín, vplyvu životného prostredia. Sú to usadeniny, ktoré sa nahromadia v tkanivách, pretože ich telo nevie dostatočne vylúčiť vlastnými procesmi.
ÚČINKY MEDOVEJ MASÁŽE
Medová masáž je technika rúk, ktorá v spojení s medom pôsobí ako vysávanie, pumpovanie. Je vynikajúcou relaxačnou, detoxikačnou a ozdravnou metódou, ktorá zanechá v človeku pocit ľahkosti, čistoty a osvieženia. Obnovuje prirodzenú detoxikačnú schopnosť organizmu, upravuje metanolizmus, zjemňuje a hydratuje pokožku.
Na medové masáže sa používa zahriaty med, je totiž oveľa príjemnejší ako med studený, lepšie prenikne do kože, zahreje ju a vyživí pokožku. Teplý med sa naleje najprv na miesta, ktoré sa masírujú (zvyčajne sa jedná o reflexné body na chrbte).
Detoxikačná masáž medom veľmi účinne pôsobí proti chorobám, možno ju však aplikovať aj pre zvládnutie stresu, pri chronických a civilizačných chorobách, pri jarných očistných kúrach, únave, oživuje vnútorný organizmus, čistí pokožku a zanecháva ju zamatovo hladkú.
Med obsahuje dôležité minerálne látky a stopové prvky. Počas masáže sa cez pokožku tieto látky dostávajú do tela. Dotyk sa pri masáži stáva komunikáciou. Aktivuje sa ním vegetatívny nervový systém a krvný obeh. Medová masáž je uceleným ošetrením tela, ducha a duše. Vtedy môžu byť energie, ktoré bývajú blokované kŕčovitosťou, uvoľnené a voľne pretekať, dôsledkom toho dochádza k uzdraveniu. Následne sa aktivuje funkciu vylučovania organizmu prostredníctvom čriev, ľadvín, pokožky a ďalších orgánov.
Po medovej masáži sa telo detoxikuje ešte nasledujúcich 24 hodín, preto nie je vhodné používať na masírovanú časť mydlo, sprchovací gél, telové mlieko ani krém.
PôSOBENIE MEDOVEJ MASÁŽE
-
zlepšuje krvný obeh
-
pomáha pri artróze, reume, ochorení pohybového aparátu
-
odstraňuje žalúdočné a črevné ťažkosti, poruchy metabolizmu
-
lieči chronickú nádchu a prínosové dutiny
-
pomáha pri bolestiach hlavy, migrény a nervové poruchy
-
spríjemňuje klimaktérium sprevádzané návalmi tepla
-
upravuje hormonálnu činnosť, poruchy štítnej žľazy, menštruačné
-
a iné gynekologické ťažkosti
-
uvoľňuje únavový syndróm, nespavosť, depresie a stres
-
rieši alergie
-
urýchľuje obdobie rekonvalescencie
-
výrazne detoxikuje pečeň
-
posilňuje a obnovuje funkciu ľadvín a pankreasu
-
pliesne na vnútorných orgánoch – črevách, pokožke
KOMU JE MEDOVÁ MASÁŽ URČENÁ?
Medová masáž je určená predovšetkým ľuďom, ktorí potrebujú oživiť a povzbudiť oslabený organizmus. Všeobecne môžeme povedať, že medové masáže sú určené širokej verejnosti, osobám každého veku (odporúčaná veková hranica je uvádzaná od 15tich rokov) a pre obe pohlavia. Veľmi účinne pomáha ľuďom, ktorí trpia ochorením alebo chorobami, ktoré patria do skupiny tzv. civilizačných ochorení.
Medová masáž sa osvedčila hlavne v liečbe civilizačných chorôb, z ktorých môžeme vymenovať reumatické ochorenia svalov a kĺbov, žalúdočné a črevné poruchy, chronicky únavový syndróm, bolesť hlavy a migrénové stavy, depresie, pečeňové choroby, slabosť obličiek, kožné problémy, neplodnosť či menštruačné problémy .
Medová masáž je celistvým ošetrením tela, ducha a duše. Vytvára pocit dôvery a prijatia. Tak môžu byť energie, ktoré bývajú blokované kŕčovitosťou, uvoľnené a voľne pretekať, dôsledkom toho dochádza k uzdraveniu. Aktivuje funkciu vylučovania organizmu prostredníctvom čriev, ľadvín, pokožky a ďalších orgánov.
KONTRAINDIKÁCIE MEDOVEJ MASÁŽE
-
prípadná alergia na med
-
v oblasti otvorených rán
-
pri poškodeniach kože, ekzémoch alebo vyrážkach
-
pri nádorových ochoreniach
-
pri krvácavých ochoreniach ako žalúdočné vredy a podobne
-
pri vysokom očnom tlaku ( glaukóm )
-
pri trombóze
-
pri infekčných ochoreniach
Zvýšenú pozornosť treba venovať materským znamienkam a pigmentovým škvrnám aby sme ich nepodráždili alebo nepoškodili. Preto ich treba radšej obísť.
Medová masáž sa neaplikuje na tvár, brucho a v oblasti hrudníka. Na horných a dolných končatinách sa med vtiera len v oblasti veľkých kĺbov. Škodliviny ktoré sa nachádzajú v dolných končatinách vytiahne masáž chrbta smerom hore.
Preventívne by sa medová masáž mala absolvovať raz za mesiac, pri mierných zdravotných problémoch raz za dva týždne a pri akútnych problémoch sa odporúča masáž medom raz za týždeň.