Zdravotné benefity propolisu. Čo všetko dokážu propolisové kvapky?
Propolis, ktorý produkujú včely, má prirodzené hojivé vlastnosti a môže vám pomôcť zlepšiť rôzne zdravotné problémy. Budete prekvapení, čo všetko dokážu prírodné propolisové kvapky.
Propolis, bohatý na flavonoidy, triedu antioxidantov, má dlhú históriu používania ako prírodná pomoc pri mnohých zdravotných problémoch. Propolis má mnoho hojivých vlastností vrátane antimikrobiálnych, protiplesňových, antivírusových, protizápalových a dokonca aj protinádorových vlastností.
Propolis je prírodná záchrana, ak vás trápi:
- akné
- bakteriálne infekcie
- popáleniny
- vredy
- prechladnutia
- opary
- cukrovka
- giardióza
- herpes
- zápal
- chrípka
- peptická vredová choroba
- slabý imunitný systém
- časté zubné kazy
Propolis má vplyv na športový výkon
Aktívna zložka propolisu, známa ako fenetylester kyseliny kávovej alebo CAPE, má široké spektrum biologických aktivít vrátane antioxidačných, protizápalových a antivírusových. Práve táto zložka môže podporiť športový výkon. Takže športovci – užívajte si propolis.
Propolis chráni pred zápalom
Propolis má veľmi silné protizápalové vlastnosti. Zápal je zodpovedný za choroby, ako je artritída, srdcové choroby, zápaly ďasien a pod. Je pravdepodobné, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú propolis, majú v tele menej zápalov a v konečnom dôsledku ich trápi menej chorôb, čo vedie k zdravšiemu a dlhšiemu životu!
Propolis znižuje krvný tlak
Oxid dusnatý je veľmi dôležitá látka pre zdravie srdca. Existuje enzým nazývaný tyrozínhydroxyláza (alebo skrátene TH), ktorý obmedzuje množstvo oxidu dusnatého, ktoré môžete produkovať. Propolis môže znížiť TH a následne znížiť krvný tlak. Ak trpíte hypertenziou, možno by ste mali zvážiť aj použitie surového medu, o ktorom sa v štúdiách tiež preukázalo, že znižuje krvný tlak.
Možné vedľajšie účinky propolisu
Nepoužívajte propolis, ak máte astmu alebo ste alergickí na vedľajšie produkty včiel (vrátane medu), ihličnany, topole, peruánsky balzam a salicyláty. Propolis môže spomaliť zrážanie krvi a zvýšiť riziko krvácania u ľudí s poruchami krvácania alebo počas operácie. Vždy sa poraďte so svojím lekárom.