Výroba medoviny
Výroba za tepla spočíva vo varení vodného roztoku s medom. Pri varení roztoku sa na hladine tvorí vrstva peny (to sú zväčša zničené bielkoviny), ktorú počas varenia treba odstraňovať. Roztok varíme spravidla dovtedy, kým sa na hladine prestane tvoriť pena. Výhodou výroby za tepla je rýchle vyčistenie medoviny.
Najpredávanejšie
V posledných rokoch sa stáva stále populárnejšie používanie dolských kvasiniek na výrobu medoviny. Dolské kvasinky sú špeciálne kvasinky, ktoré sa používajú na výrobu tradičných pív a medovín.
Výroba medoviny pomocou dolských kvasiniek sa líši od tradičnej metódy v niekoľkých krokoch. Najprv sa pripraví zmes medu a vody, ktorá sa nazýva mušt. Tá sa potom uvádza do varu a varí sa asi hodinu. Po varení sa mošt ochladí na teplotu okolo 20 stupňov Celzia a do neho sa pridajú dolské kvasinky.
Po pridaní kvasiniek sa mušt umiestni do fermentačného nádoby a nechá sa kvasiť asi dva až tri týždne. Počas fermentácie sa kvasinky premieňajú na alkohol a oxid uhličitý. Po fermentácii sa medovina preleje do ďalšej nádoby a nechá sa dozrieť po dobu asi mesiaca.
Dolské kvasinky sú ideálne pre výrobu medoviny, pretože produkujú jemnú chuť a arómu, ktorá je charakteristická pre tradičné medoviny. Okrem toho majú dolské kvasinky aj vysokú toleranciu voči alkoholu, čo znamená, že dokážu kvasiť aj v silných alkoholických nápojoch.